۸ پرسش از

سرنا ال هوست، مترجم و کارشناس امور تربیتی

من می خواهم از میراث جهانی در اسن دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

مسلما باید با شرکت در یکی از تورهای راهنمایی با تاسیسات کارخانه آشنا شد. این گونه می توان در مورد معماری صنعتی و تاریخچه استخراج زغال سنگ در این مکان اطلاعات بیشتری به دست آورد. ما تمام بخش های کارخانه را چه به بازدیدکننده های متخصص و چه به افراد غیرحرفه ای نشان می دهیم تا با انواع ماشین ها و نحوه کار در کارخانه آشنا شوند.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

از یک سو تاسیسات متنوع به کار رفته در کارخانه و معماری و طراحی ویژه آن مورد توجه من قرار گرفت و از سوی دیگر برنامه های فرهنگی و طبیعت پارک اطراف کارخانه نیز قابل توجه است.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

می خواهم در این جا به "کاخ ایده ها" اشاره کنم، اثری زیبا از ایلیا و امیلیا کاباکوف، هنرمندان روسی-آمریکایی. این طرح مجلل در انبار نمک کارخانه ساخته شده است.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

من علاقه زیادی به معماری دستگاه استخراج زغال سنگ و دستگاه حفاری گودال دارم که توسط فریتز شوپ و مارتین کرمر طراحی شده است.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

من برای هر فصلی پیشنهاد مشخصی برای شما دارم: دیدن مناظر منطقه ی رور در تابستان از روی پشت بام کارخانه زغالشویی تماشایی است. جنگل های اطراف کارخانه هم در فصل پاییز بسیار زیبا و دلربا هستند. در زمستان هم که می توان با پوشیدن کفش پاتیناژ بر روی باند یخی کارخانه تفریح کرد. در فصل بهار هم پیاده روی در محوطه کارخانه و در مسیری که به منظور آشنایی با تاسیسات دور محوطه احداث شده است را پیشنهاد می کنم.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

من بازدید از موزه "رور" را توصیه می کنم. این موزه در بخش زغالشویی واقع شده و اطلاعات مفیدی را در مورد تاریخ هنر و طبیعت این منطقه در اختیار علاقه مندان قرار می دهد. تنها برای بازدید از این موزه یک روز کامل زمان لازم است.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

یک پرس کامل سیب زمینی سرخ کرده. البته برای بازدیدکننده هایی که به این مقدار رضایت نمی دهند، کافه و رستوران کارخانه غذاهای متنوعی را سرو می کند.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من دوست دارم از جزیره ی متروک هاشیما در ژاپن دیدن کنم. البته این جزیره در فهرست میراث جهانی یونسکو نیست، اما در لیست پیشنهادات به یونسکو برای قرارگرفتن جزو میراث جهانی این سازمان است.

سرنا ال هوست

اهل منطقه ی رور در آلمان است.

او در این شهر متولد شده و دوران کودکی و نوجوانی اش را گذرانده است. ال هوست در ‌شهرهای بوخوم و پاریس به تحصیل در رشته روان شناسی پرداخت. وی در حال حاضر در اسن زندگی می کند و به کار ترجمه مشغول است. از جمله حیطه های اصلی کار ال هوست مشاوره به معماران و شهرسازانی است که از فرانسه برای آشنایی با معماری صنعتی در آلمان به شهر اسن سفر می کنند.

 

بینگن

۶۵ کیلومتر

کوبلنتس

۹۷ کیلومتر

برول

۲۰ کیلومتر

کلن

۷۱ کیلومتر

آخن

۱۲۸ کیلومتر

اسن