۸ پرسش از

هلموت پکلا، کشیش کلیسای جامع آخن

من می خواهم از میراث جهانی در آخن دیدن کنم. چه توصیه ای به من می کنید؟

کلیسای اعظم آخن با نام کارل کبیر گره خورده است. بازدید از چهار مکان در کلیسا اهمیت ویژه ای دارد، از جمله مقبره کارل کبیر و تماشای اشیای گران بهای موجود در کلیسا.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

من علاقه ی شدیدی به فضای فوق العاده ی موجود در این کلیسا دارم. آن چه من را در مورد این کلیسا مجذوب خود کرده، تاریخ ۱۲۰۰ ساله ی آن و رخدادهای مرتبط با این کلیسا در طول ۱۲ سده ی گذشته است.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

من توجه شما را به نوری که در درون کلیسا می تابد، جلب می کنم. این نور در اول صبح و بعدازظهرها فضای یگانه ای به کلیسا می بخشد.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

از آن جا که من متولد شهر آخن هستم، در دوران کودکی هم به این کلیسا می آمدم. بیش از همه موزاییک های مرکز کلیسا توجه من را به خود جلب می کرد که همچون طلا می درخشیدند.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

من پیشنهاد می کنم در یکی از آیین های مذهبی که در کلیسا برگزار می شود، شرکت کنید. این گونه با گروه کر کلیسا و مراحل مختلف یک مراسم مذهبی آشنا می شوید. پیش از آن می بایست مطالعاتی در زمینه پیدایش دین مسیحیت داشته باشید.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

توصیه می کنم از اشیای گران بهایی که در درون کلیسا نگهداری می شوند، بازدید کنید. این اشیای قدیمی در نوع خود در آلمان بی نظیرند.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

وقتی در مورد خوراکی های آخن صحبت می کنیم نباید کیک زنجبیلی را فراموش کنیم. هر کسی که به شهر آخن سفر کند، باید این کیک و شیرینی مخصوص را امتحان کند.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

از آن جا که شخصا علاقه ی زیادی به طبیعت دارم، دوست دارم از یکی از پارک های ملی که در فهرست میراث جهانی قرار دارند، دیدن کنم، یا جنگل درختان راش را ببینم که از سال ۲۰۱۱ میلادی جزو میراث طبیعی یونسکو قرار گرفته است.

هلموت پکلا

متولد شهر آخن است و زندگی اش با کلیسای کاتولیک گره خورده است.

او پس از پایان تحصیلات در رشته الاهیات به عنوان کشیش مشغول به کار شد. او از سال ۲۰۰۸ به عنوان اسقف کلیسای آخن و مدیر این کلیسا فعالیت دارد.

 

بینگن

۶۵ کیلومتر

کوبلنتس

۹۷ کیلومتر

برول

۲۰ کیلومتر

کلن

۷۱ کیلومتر

آخن

۱۲۸ کیلومتر

اسن