هشت پرسش از

کارل هاینز کرومه، هتل‌دار

من می‌خواهم از میراث جهانی صومعه کُروِی دیدن کنم. چه توصیه‌ای به من می‌کنید؟

در هنگام بازدید از کُروای حتما از ورودی و بخش غربی هم دیدن کنید. این دیوارهای کهن از ۱۲۰۰ سال پیش تاکنون همچنان پابرجا ایستاده‌اند. با بازدید از این بخش می‌توان تاریخ را لمس کرد.

از چه چیزی در این پارک بیشتر خوشتان می‌آید؟

جاودانگی و استحکام؛ این‌ها تاثیری است که دیدن این ساختمان‌ها بر من می‌گذارد. این‌جا در قرون وسطی آدم‌ها زندگی و کار می‌کردند. کروای رویدادهای وحشتناک هم زیاد به خود دیده‌ است، مرگ، تخریب و البته بازسازی دوباره. با تمام آنچه که کروای پشت سر گذاشته است، هنوز زندگی در این ساختمان جریان دارد: دوک راتی‌بور در قصر زندگی می‌کند، بازدیدکنندگان از موزه برای بازدید به این محل هجوم می‌آورند و من هم این‌جا هتلدارم.

آیا توصیه‌ای خاص برای ما دارید؟

شب‌ هنگام از این محل دیدن کنید، وقتی که همه‌ی بازدیدکنندگان رفته‌اند. در این فضاست که می‌توان از آرامش این محل لذت برد، لب رودخانه وزر نشست و فکر را رها کرد.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

در نخستین دیدارم از کروای، عظمت ساختمان من را تحت تاثیر قرار داد.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

مسلما تابستان بهترین وقت برای بازدید است. تابستان‌ها بازدیدکنندگان و دوچرخه‌سواران زیادی را درون و اطراف کروای می‌توان دید. در خود قصر کنسرت‌ها و نمایشگاه‌هایی برپا می‌شوند. و زائرانی که در مسیرشان در "راه یعقوب" از ماه آوریل تا نوامبر گذر می‌کنند، کلیسا برگه‌ی زیارت‌شان را مهر می‌کند.

از چه چیز دیگری باید در این مکان دیدن کرد؟

منطقه‌ی کوهستانی وِزِر شامل مناظر طبیعی به وجود آمده از جریان رودخانه است و تپه‌هایی با پوشش تُنُک جنگلی. مکانی که آرامش می‌بخشد و تنش‌زداست. ارزش این را دارد که یک تور دوچرخه در امتداد وِزِر انجام دهید که شما را از کنار روستاهای بکر و بی‌پیرایه و شهرهای قدیمی گذر می‌دهد.

بازدید از میراث فرهنگی جهان باعث می‌شود اشتهای آدم برای خوردن غذایی خوشمزه باز شود. توصیه‌ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منطقه دارید؟

خوراک ساده ولی مقوی و آبجو مخصوص این منطقه‌اند. این جا در وست‌فالن شرقی آبجوی مخصوص این ناحیه درست می‌شود. پیکرت لیپه، یک نوع کیک مخصوص منطقه شرق وست‌فالن است، شبیه پن‌کیک که می‌توان آن را با مربا یا حتی با کالباس مخصوص خورد.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

مکان‌های تاریخی زیادی را دیده‌ام. دوست دارم از "تسه‌شه تسول‌فراَین" دیدن کنم، معدن ذغال بیتومینه در اِسِن.

کارل هاینز کرومه

اهل وست‌فالن است و صاحب هتلی در کنار قصر کُروای.

او که نجاری ماهر و دانش‌آموخته رشته علوم تربیتی است، پیش از اینکه در کُروای به پیشه‌ی هتلداری بپردازد، به مدت ۲۰ سال کارگاهی آموزشی برای انسان‌های معلول در شهر دتمولد را اداره می‌کرد. رفته رفته در کنار کار اصلی، یک شرکت کانوسواری هم تاسیس کرد. در سال ۲۰۰۴ با همان شرکت به کُروای نقل مکان کرد. در بخشی از قصر به نام دومِنِن‌هوف ساختمان یک طویله را کم کم تبدیل به هتل کرد و از آن زمان به عنوان هتلدار مشغول کار است. سرگرمی و تخصص او راهنمای گردشگری است در هنگام کانوسواری بر روی رودخانه وزر.