هشت پرسش از

از لوتار مایر-مرتل، مدیر بخش گردشگری شهر هیلدس هایم

من می‌خواهم از شهر هیلدس هایم دیدن کنم: چه توصیه ای به من می‌کنید؟

بخش عمده ای از میراث جهانی در شهر هیلدس هایم را در کلیسای اعظم شهر و همچنین کلیسای میشائیل خواهید یافت. نقاشی های کلیسای سنت میشائیل و اشیای گران بهایی که در کلیسای اعظم شهر نگهداری می‌شوند، همه به میراث جهانی تعلق دارند.

از چه چیزی در این پارک بیشتر خوشتان می‌آید؟

بر روی ستون ها و درب کلیسا که از جنس برنز است نقش و نگارهای بسیار زیبایی را می بینید. این نقش و نگارها و چهره‌هایی که بر روی دیوار و ستون کشیده‌اند، تحت تاثیر هنر نقاشی شرق طراحی شده‌اند. البته جزییات این طراحی در آن زمان بر کسی آشکار نبود و همانند رازی تا به امروز باقی مانده است.

آیا توصیه‌ای خاص برای ما دارید؟

نکته ای در مورد کلیسای سنت میشائیل وجود دارد. در این کلیسا که تاریخی یک هزار ساله دارد، تناسب جالبی بین اعداد وجود دارد. کارشناسان می‌گویند بین تعداد ستون‌ها، پنجره‌ها و اتاق‌های کلیسا نسبتی مشخص وجود دارد که ظاهرا با هدف ایجاد هارمونی معین در معماری بنا صورت گرفته است.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

من سال ها پیش وقتی دانشجو بودم به شهر هیلدس هایم سفر می‌کردم. آن چه مرا تحت تاثیر قرار می‌داد، مجموعه‌ی اشیای گران بهایی بود که در کلیسای شهر جمع آوری شده است. این مجموعه‌ی قیمتی در نوع خود در آلمان کم نظیر است.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

یکی از نکات ویژه در مورد هیلدس هایم بوته گل رزی است که بیش از هزار سال عمر دارد. بر اساس افسانه‌ها سنگ بنای شهر هیلدس هایم درست در این مکان گذاشته شده است. مردم هیلدس هایم می‌گویند، این شهر تازمانی که بوته گل رز زنده است، پابرجا خواهد ماند. از آن جا که بوته تنها برای مدتی کوتاهی گل می‌دهد من اواخر ماه مه و اوایل ژوئن را برای بازدید از شهر توصیه می‌کنم. در این زمان لذت دیدن گل‌های رز هم به سایر جذابیت های شهر افزوده می‌شود.

از چه چیز دیگری باید در این مکان دیدن کرد؟

من میدان اصلی شهر را توصیه می‌کنم. این میدان که در جریان جنگ جهانی دوم آسیب جدی دیده بود، در سال های بعد بر اساس الگوی قدیمی آن بازسازی شد. بخش قدیمی شهر و محله های تاریخی آن نیز بسیار دیدنی است.

بازدید از میراث فرهنگی جهان باعث می‌شود اشتهای آدم برای خوردن غذایی خوشمزه باز شود. توصیه‌ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منطقه دارید؟

نوعی سوسیس مخصوص در هیلدس هایم هست که طرفداران خود را دارد. این سوسیس را می‌توانید در اغذیه فروشی‌های میدان اصلی شهر بخرید یا در رستوران کلسیا نوش جان کنید. این سوسیس از گوشت بسیار مرغوبی تهیه می‌شود که در همین منطقه آماده شده است.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من به خاطر شغلم تقریبا از تمامی میراث جهانی موجود در آلمان بازدید کرده‌ام. تنها اثری که تاکنون ندیده‌ام مربوط می‌شود به آب سراهای رشته کوه آلپ. البته محدوده این میراث جهانی از مرزهای آلمان خارج می‌شود و به کشورهایی نظیر فرانسه، ایتالیا، اتریش و سوئيس می‌رسد. در این کشورها نیز آب سراهای بسیاری را خواهید یافت.

لوتر مایر-مرتل

در شهر لوبک به دنیا آمده که بخشی از میراث جهانی است.

تحصیلات او در رشته‌ی فرهنگ شناسی سبب شد تا شهر وایمار را برای زندگی انتخاب کند؛ شهری که همچون محل تولدش در فهرست میراث جهانی قرار دارد. مایر-مرتل در حال حاضر مدیریت گردشگری در شهر هیلدس هایم را برعهده دارد. یکی از وظایف او جذب بیشتر گردشگران به شهر هیلدس هایم است.