هشت پرسش از

اوته لیسکا، معاون شهردار شهر آیزناخ

من می خواهم از میراث جهانی وارتبورگ دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

قلعه ی وارتبورگ نماد شهر آیزناخ به شمار می آید. این قلعه در بخش شمالی شهر قرار دارد و به وضوح قابل مشاهده است. برای درک بهتر از وجه تاریخی این قلعه توصیه می کنم از سالن اصلی آن دیدن کنید که یادگاری است از معماری سده ی دوازدهم میلادی به سبک رمانسک.

از چه چیزی در این پارک بیشتر خوشتان می‌آید؟

قلعه وارتبورگ باابهت و فوق العاده است. اگر به بالای قلعه بروید منظره زیبای جنگل تورینگن را در مقابل خود خواهید دید. علاوه بر این اجراهای متعدد موسیقی در این قلعه حال و هوای خاصی به آن بخشیده است. وقتی شب فرا می رسد و از هیاهوی روز فاصله می گیریم، بنای قلعه آرامش قابل توجهی به آدم می دهد؛ به نظرم قلعه همچون نمادی از مقاومت و پایداری می ماند.

آیا توصیه‌ای خاص برای ما دارید؟

در راه رسیدن به قلعه به مسیری به نام الیزابت برخورد می کنید. این مسیر را به خاطر قدرشناسی از الیزابت فن تورینگن ساخته اند. وی از سده ی سیزدهم میلادی از جمله شخصیت های مقدس کلیسای کاتولیک به شمار می آید. در مسیر رسیدن به قلعه، بقایای درمانگاهی را نیز می بینیم که الیزابت آن را برای رسیدگی به افراد تنگدست و فقیر تاسیس کرده بود.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

در هر گوشه ای از این قلعه نشانی از تاریخ آلمان را خواهید یافت. از شخصیت هایی همچون الیزابت فن تورینگن گرفته تا مارتین لوتر و یوهان ولفگانگ فن گوته که همگی نام شان با نام این قلعه گره خورده است، می توان به عنوان شخصیت های تاثیرگذار در تاریخ آلمان نام برد. بنای قلعه نیز به خوبی حفظ شده است، آن طور که به راحتی می توان با دیدن اش به اعماق تاریخ سفر کرد.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

دیدن قلعه وارتبورگ در هر فصلی از سال لطف خود را دارد. در زمان پیش از آغاز سال نو، دیدن بازار کریسمس که به سبک قرون وسطایی تزیین می شود، حال و هوایی خاص دارد. در تابستان می توان از برنامه های متعدد فرهنگی در قلعه لذت برد و در اوایل بهار و پاییز هم که طبیعت این منطقه بسیاری تماشایی است.

از چه چیز دیگری باید در این مکان دیدن کرد؟

شهر تاریخی و رنگارنگ آیزناخ در پای قلعه وارتبورگ را برای تماشا پیشنهاد می کنم.

بازدید از میراث فرهنگی جهان باعث می‌شود اشتهای آدم برای خوردن غذایی خوشمزه باز شود. توصیه‌ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منطقه دارید؟

مسلما نباید سوسیس مخصوص تورینگن را از یاد برد. اما تورینگن علاوه بر این کوفته ی مخصوصی هم دارد که ویژه ی این منطقه است. در تورینگن نوع مخصوصی از شیرینی و کیک هم وجود دارد.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من دوست دارم از شهر قرون وسطایی بروژ در بلژیک دیدن کنم.

اوته لیسکا

در شهر آیزناخ به دنیا آمده و دوران نوجوانی اش را گذرانده است.

این دانش‌آموخته‌ی اقتصاد اداری بیشتر زندگی حرفه‌ای خود را در این شهر سپری کرده‌است. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ معاون شهردار و مسوول امور فرهنگی، ورزشی و اجتمای در زادگاه خود بود.