۸ پرسش از

اشتفان راین، مدیر بنیاد مکان های یادبود مارتین لوتر در ایالت زاکسن-آنهالت

من می خواهم از ویتن برگ دیدن کنم. چه توصیه ای به من می کنید؟

از میان مکان هایی که در شهر ویتن برگ جزو میراث جهانی قرار دارند، باید به دو کلیسا و دو خانه اشاره کرد. همه این مکان ها را برای بازدید توصیه می کنم، مخصوصا کلیسایی که مارتین لوتر در آن ۹۵ تز اصلاحات دینی را مطرح کرد. منبر مارتین لوتر و مکان هایی که مختص به مباحثه میان اندیشمندان بود هم در این مکان ها دیده می شوند.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

من بخش قدیمی شهر ویتن برگ را خیلی دوست دارم. این جا خیابان ها و محله هایی است که مارتین لوتر در آن زندگی کرده است. من خودم هم در حال حاضر در کمال خوشبختی در شهر ویتن برگ زندگی می کنم.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

چاه آب لوتر. این چاه در خیابان درسدن در بخش قدیمی شهر ویتن برگ در یک زیرزمین قرار دارد. این چاه در زمان مارتین لوتر قابل استفاده بوده است. او به همراه شاگردانش از این مکان دیدن کرده است.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

من نخستین بار در سال ۱۹۹۰ میلادی از شهر ویتن برگ دیدن کردم. باید بگویم که نکته ی مهم تحولی است که در بافت این شهر از آن زمان تا به امروز صورت گرفته است. من از دوران دانشجویی به موضوع الاهیات علاقه داشتم و به مطالعه بسیاری از آثار اصلاح ‌طلبان دینی مشغول بودم، در راس آن‌ها مارتین لوتر و همکاران او.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

ویتن برگ در هر فصلی از سال جذابیت های ویژه ی خود را دارد. من در عین حال فصل بهار را برای بازدید از ویتن برگ مناسب تر می دانم. درخت مگنولیا در باغ لوتر در این فصل دیدنی است؛ به ویژه وقتی که پر از شکوفه می شود.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

شهرت این منطقه تنها به واسطه ی وجود مکان های یادبود مارتین لوتر نیست. در نزدیکی این منطقه شهر دساو واقع شده است که مدرسه ی معماری آن جزو میراث جهانی است. مدرسه ای که مکتب باوهاوس را به جهان معرفی کرد.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

در ویتن برگ هرچه خوردنی است به نوعی با لوتر مرتبط است از نان لوتر و پنیر لوتر گرفته تا آب‌جوی لوتر و شراب. باید همه این نوشیدنی ها و خوردنی های را امتحان کرد.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

دو کلیسا در لهستان سراغ دارم که دوست دارم روزی از آن‌ها دیدن کنم. جنبش اصلاحات دینی تنها به آلمان محدود نمی‌شود و در دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توان رد پای آن را دنبال کرد.

اشتفان راین

سال هاست که مشغول به تحقیق و پژوهش در موضوع نهضت اصلاحات دین مسیحیت است.

وی از سال ۱۹۹۸ میلادی مدیریت بنیاد مکان های یادبود مارتین لوتر را برعهده گرفته است. راین همچنین مدیر موسسه "آشنایی با لوتر" هم هست که وظیفه ی آن آشناکردن بازدیدکنندگان با مارتین لوتر است.

 

آنگرمونده

۸۰ کیلومتر

برلین

۱۱۴ کیلومتر

ویتن برگ

۳۵ کیلومتر

دساو

۸۴ کیلومتر

آیزلبن