۸ پرسش از

یوتا فیشر، شهردار شهر آیزلبن

من می خواهم از میراث جهانی در آیزلبن دیدن کنم. چه توصیه ای به من می کنید؟

از همه مهم‌تر بازدید از مسیری است با نام لوتر که از داخل شهر می گذرد. این مسیر از سال ۲۰۱۰ به شکلی ساخته شده است که دو خانه محل تولد و درگذشت مارتین لوتر را به هم متصل می کند. این راه از کلیسای آندریاس نیز می گذرد که در آن منبر مارتین لوتر را خواهید یافت. او تا کوتاه زمانی پیش از مرگ اش از بالای این منبر به سخنرانی می پرداخت.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

به تاریخ یک هزار ساله این شهر خیلی علاقه مند هستم. البته این شهر تا پیش از سال ۱۹۹۰ خرابی های بسیاری داشت. پس از وحدت آلمان بازسازی و مرمت بناهای قدیمی دوباره از سر گرفته شد. با این اقدامات بخش وسیعی از خرابه ها و ویرانی های شهر برطرف شد.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

من بازدید از صومعه ی سنت آنن و دیدن اتاقک های ویژه ی راهبه ها را توصیه می کنم. این اتاقک ها در سال ۱۵۱۶ میلادی ساخته شده اند. علاوه بر این از ماه آوریل سال ۲۰۱۲ امکان بازدید از کلیسای تاوفن نیز برای علاقه مندان فراهم شده است. در این کلیسا تعدادی از سنگ های محل غسل تعمید از گذشته نگه داری شده است. می گویند مراسم غسل تعمید مارتین لوتر نیز در همین مکان در ۱۱ نوامبر سال ۱۴۸۳ میلادی صورت گرفته است.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

من این شهر را از دوران کودکی ام می شناسم. آن چه من را از گذشته تحت تاثیر خود قرار داده، تپه هایی است که به شکل مخروطی در دروازه ی شهر خودنمایی می کنند. من این تپه ها را از دوران کودکی ام به یاد دارم و هر گاه که به سمت شهر آیزلبن حرکت می کنم، به یاد دوران کودکی ام می افتم.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

در فصل بهار، اما پاییز این شهر هم بسیار دیدنی است. به لطف درختان زیادی که در مرکز شهر کاشته شده اند، در این فصول رنگ زیبایی سراسر شهر را فرا می گیرد. بازار مخصوصی هم در ماه سپتامبر دایر می شود که قدمت ‌آن به سال ۱۵۲۱ میلادی باز می گردد.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

من بازدید از صومعه ای را توصیه می کنم که در بخشی از شهر آیزلبن واقع شده است. نام این منطقه هلفتا است. ۴۵۰ سال پس از جدایی حوزه دین و دولت، ده راهبه در سال ۱۹۹۹ به این صومعه رفتند تا زندگی در این مکان مذهبی دوباره به جریان افتد.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

غذاهای این منطقه به خاطر بافت جغرافیایی آن بسیار ساده، اما دلپذیر هستند. یکی از غذاهای ویژه این منطقه سوپی است با نام "آسمان و زمین". این سوپ را با گلابی و سیب زمینی تهیه می کنند.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

یکی از دیدنی هایی که من تاکنون فرصت بازدید از آن را نداشته ام، کلیسای دم در شهر آخن است. امیدوارم که در آینده این فرصت را به دست آورم.

یوتا فیشر

سال هاست که در فعالیت های مختلف در ارتباط با شهر آیزلبن شرکت دارد.

پیش از آن‌که این اقتصاددان در سال ۲۰۰۶ به شهرداری شهر ملحق شود، در بخش اداری آیزلبن فعال بود. فیشر از سال ۲۰۰۹ شهردار شهر آیزلبن است.

 

آنگرمونده

۸۰ کیلومتر

برلین

۱۱۴ کیلومتر

ویتن برگ

۳۵ کیلومتر

دساو

۸۴ کیلومتر

آیزلبن