۸ پرسش از

رگینا بیتنر، معاون مدیریت بنیاد باوهاوس در شهر دساو

من می خواهم از باوهاوس در شهر دساو دیدن کنم. چه توصیه ای به من می کنید؟

من بازدید از اداره کار را توصیه می کنم که از مکان های تاریخی شهر است. طرح این بنا از آن موسس باوهاوس، والتر گروپیوس است که در سال ۱۹۲۹ میلادی صورت گرفته است.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

آن‌چه در مورد بنای ساختمان اداره کار باید بدانیم این است که طرح این بنا متاثر از معماری دوران جمهوری وایمار و الهام‌گرفته از جنبش‌های اجتماعی آن دوره است. در این مکان با طراحی نور، فضا و نوعی از معماری آشنا خواهید شد که از آن به عنوان سرآغاز مکتبی نوین در هنر معماری یاد می شود.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

باید از شهرک دساو-تورتن هم یاد کنم که طرح خانه‌های مکتب باوهاوس در ابتدا در آن به مرحله اجرا رسید. خانه‌هایی با طرح گروپیوس و همکار او هانس مایر.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

وقتی در سال ۱۹۸۸ به دساو آمدم، در جلوی ساختمان باوهاوس، محوطه نظامی ارتش سرخ قرار داشت. برای من این تضاد خیلی جالب بود. از یک سوی جلوه ای از هنر معماری و از سوی دیگر محوطه ی نظامی.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

ماه مه.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

من منطقه دساو-وورلیتس را پیشنهاد می کنم. منطقه ای که با باوهاوس قابل مقایسه است. دلیل آن هم نوع معماری این منطقه است که در عصر روشنگری با هدف بهبود وضعیت اجتماعی ارائه شد. همانند تاثیری که باوهاوس در معماری سده ی گذشته از خود به جای گذاشت.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

نوعی شیرینی به نام فلام را توصیه می کنم که ظهرها در رستوران باوهاوس سرو می شود.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

ن دوست دارم شهر برازیلیا، پایتخت برزیل را از نزدیک ببینم. این شهر که در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط اسکار نیمیر و لوسیو کوستا طراحی شده بود، افتتاح شد. طراحی و ساخته این شهر تنها چهار سال طول کشید.

رگینا بیتنر

معاون مدیریت بنیاد باوهاوس در شهر دساو است.

او که در شهر فرایبرگ در ایالت زاکسن به دنیا آمده فارغ‌التحصیل رشته فرهنگ‌شناسی است. بیتنر همچنین ریاست کالج باوهاوس در شهر دساو را نیز برعهده دارد. در این مدرسه معماری هنر معاصر شهرسازی به علاقه مندان تدریس می شود.

 

آنگرمونده

۸۰ کیلومتر

برلین

۱۱۴ کیلومتر

ویتن برگ

۳۵ کیلومتر

دساو

۸۴ کیلومتر

آیزلبن