۸ پرسش از

کاترین لسر، معمار باغ و مناظر طبیعی

من قصد دارم از شهرک های برلین مدرن دیدن کنم. چه توصیه ای به من می کنید؟

شهر فالکن برگ توسط برونو تاوت معمار و در همکاری با پدربزرگ من، لودویگ لسر که معمار باغ بود ساخته شد. از آنجا که این شهرک کمی خارج از شهر است، کمتر مورد توجه قرار می گیرد. من بازدید از این شش شهرک را حتما توصیه می کنم. ساخت برخی از این شهرک ها در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی آغاز شد.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

فالکن برگ یک باغ شهر است که پیش از جنگ جهانی اول بنا شد. رنگ های به کار رفته در خانه های شهرک بسیار قابل توجه است، رنگ قرمز، زرد، آبی و حتی سیاه. بسیاری از اهالی برلین در زمان ساخت این شهرک ها به رنگ های به کار رفته در آن اعتراض کردند. این ایده ی مدرنی برای آن دوران بود که توسط برونو تاوت اجرایی شد.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

نکته ی ویژه در مورد خانه ای است که در شهرک هوفه آیزن توسط برونو تاوت طراحی شده است. رنگ های به کاررفته در این خانه بی نظیرند. این خانه بازسازی شده است و چیدمان آن با مبلمان متعلق به دهه ی ۱۹۲۰ و ۳۰ میلادی صورت گرفته است. هر بازدیدکننده ای با دیدن این خانه ناخودآگاه سفری به چند دهه ی پیش می کند و با نوع زندگی در آن دوران آشنا می شود.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

خانه های موجود در شهرک هوفه آیزن بیش از ۷۵ سال است که خرید و فروش نشده اند و به همان صاحب روز اول تعلق دارند. این نکته به این معنا است که خانه ها اصالت خود را حفظ کرده اند. هیچ در یا پنجره ای تعویض نشده است. همه ی اجزای خانه در همان شکل سنتی و با همان رنگ های روز اول نگه داری شده اند.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

شهرک هوفه آیزن در فصل بهار خیلی دیدنی است. باغ های زیبایی در این شهرک وجود دارند که در ماه آوریل پر از شکوفه می شوند. درختان میوه ی بسیاری نیز در این شهرک خواهید یافت.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

چند قدم آن طرف تر از شهرک هوفه آیزن دو موزه و دو رستوارن و یک پارک را خواهید یافت که آخری متعلق به سده ی ۱۷ ام میلادی است. این اماکن را نیز می توان از جمله دیدنی های مربوط به شهرک ها دانست.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

مارچوبه در فصل بهار می روید. مارچوبه ی این منطقه در جنوب برلین رشد می کند و به همراه ژامبون مخصوص و سیب‌زمینی پخته سرو می شود. واقعا که ترکیب خوشمزه ای است.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من دوست دارم به یمن سفر کنم و از دیوار شهر و بخش قدیمی آن دیدن کنم. من عاشق خانه های ساخته شده از خاک رس هستم.

کاترین لسر

بیش از ۱۵ سال است که در شهرک بزرگ بریتز زندگی می کند.

این شهرک که در جنوب برلین واقع شده است از سال ۲۰۰۸ میلادی جزو میراث فرهنگی جهان به حساب می آید. کاترین لسر که معمار باغ و مناظر طبیعی است در شهر کارلسروهه به دنیا آمده است. او در حال حاضر به عنوان ناظر فنی میراث فرهنگی از جمله در شهر فالکن برگ مشغول به کار است.

 

آنگرمونده

۸۰ کیلومتر

برلین

۱۱۴ کیلومتر

ویتن برگ

۳۵ کیلومتر

دساو

۸۴ کیلومتر

آیزلبن