۸ پرسش از

به ‌آته بلاهی، از مسئولان محافظت از جنگل درختان راش در گرومزین

من می‌ خواهم از میراث طبیعی در گرومزین دیدن کنم. چه توصیه‌ای به من می ‌کنید؟

هر فردی که از جنگل‌های گرومزین دیدن‌ کند، قطعا با ویژگی‌های خاص این منطقه آشنا خواهد شد. اگر در موقع مناسبی از سال به این جنگل سر بزنید، خواهید دید که شکوفه ‌ها چگونه در هر دو طرف از مسیر جنگل خودنمایی می‌ کنند. گل‌های کم ‌یابی نیز در این جنگل یافت می‌ شوند که با دقت خاصی مراقبت هستند.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

سکوت و حس تنهایی که به انسان القا می‌ کند. این جنگل در همین فضای محدود تصویرهای گوناگونی را در خود نهفته است. افرادی که برای دویدن به این جنگل می آیند از دیدن این تصاویر ناب لذت می برند.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

موضوع پنهانی که وجود ندارد، اما ویژگی‌ خاصی در جنگل قابل رویت است: در ماه می علف ‌های پنبه‌ ای بر روی زمین‌ های باتلاقی جنگل می رویند. این منظره به گونه ای است که انگار چادری سفید بر روی زمین انداخته اند. این طبیعت زیبا را در هنگام پیاده روی در مسیر جنگل می توان دید.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

زمین ناهموار این جنگل توجهم را جلب کرد. در حال راه رفتن دائم متوجه این فراز و فرودها می شوید. این ناهمواری زمین تاثیر عصر یخبندان در این جنگل است. همه جا آب می بینید، زمین های باتلاقی و دریاچه که از دیگر آثار به جا مانده از آن دوران است.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

در پاییز و بهار. رنگ برگ های درختان در این موقع از سال به قدری زیباست که هر بیننده ای را مجذوب می کند. به هنگام پیاده روی در جنگل این مناظر زیبا حس به یادماندی به انسان منتقل می کنند. حتی می شود تنها و بدون همراه قدم زد و از طبیعت لذت برد. نکته قابل توجه دیگر این که در این موقع از سال پشه هم در جنگل نیست.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

روستاهایی که در این اطراف هستند نمایی از ساختار تاریخی این منطقه را نشان می دهند. کلیساهای این منطقه متعلق به سده ی ۱۳ام میلادی هستند. چیزی که ممکن است کمی برای ماشین سواران ناخوشایند باشد، تعمیراتی است که دائم در خیابان های این منطقه صورت می گیرد. ما می خواهیم مسیرها را به همان شکل سنتی نگه داریم و به همین دلیل باید آن را هر از چند گاهی بازسازی کنیم. پیشنهاد من به شما بازدید از شهر آنگرمونده است.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

من رستورانی را به شما توصیه می کنم که در شمال شهر آنگرمونده در منطقه کرکوو قرار دارد. این رستوران غذاهای محلی همین منطقه را سرو می کند با پنیر و نان تازه ای که همان جا تهیه می شود. گوشت هم گوشت تازه ای است که از مزرعه داران خریداری شده است.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من دوست دارم از آثار طبیعی در کرواسی دیدن کنم. تصویر پارک های طبیعی این کشور را در تلویزیون دیده ام، ما تاکنون به این منطقه سفر نکرده ام.

به ‌آته بلاهی

از سال ۱۹۹۱ میلادی در بخش محافظت از آثار طبیعی مشغول به فعالیت است.

از جمله فعالیت ‌های او محافظت از میراث طیبعی جهان در گرومزین است. این مهندس آلمانی در شهر باد- فراین‌والده در نزدیکی مرز آلمان و لهستان به دنیا آمده است

 

آنگرمونده

۸۰ کیلومتر

برلین

۱۱۴ کیلومتر

ویتن برگ

۳۵ کیلومتر

دساو

۸۴ کیلومتر

آیزلبن