۸ پرسش از

هانس- اولریش روزنار، رییس دفتر واتن مر در هوزوم

من می خواهم از واتن مر دیدن کنم. چه چیزی را به نظر شما به هیچ عنوان نباید فراموش کنم؟

گردش در واتن مر. راه رفتن بر روی زمینی که در اثر جذر حالا خشک شده و در حقیقت بستر دریاست. راهنمایان گردشگری در امتداد ساحل دریای شمال و در جزیره ها برای نشان دادن این معجزه ی طبیعی به بازدیدکننده فعالیت می‌کنند. این منطقه که به اختصار "وات" گفته می شود، بیش از ده هزار کیلومتر وسعت دارد. برای من واتن مر دنیایی هیجان انگیز است.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

وسعت، این حس که در طبیعتی بکر به سر می بریم. تجربه ای منحصر به فرد که امروزه در اروپا تنها در مناطق حفاظت شده ی پارک ملی می توان دید. به این مجموعه باید ۱۰ هزار پرنده ی مهاجری را که هر ساله در این منطقه استراحت می کنند اضافه کرد. بیشتر آن‌ها در مناطق قطبی نیمکره ی شمالی، در سیبری یا "گرون لند" تخم گذاری می کنند. انسان تحت تاثیر قرار می گیرد وقتی که تصور کند که چه مسیری را این پرنده های مهاجر پشت سر گذاشته اند.

آیا توصیه‌ خاصی برای ما دارید؟

در ۵ تا از هفت جزیره ی منطقه ی موسوم به "فریز شرقی" در بخشی از واتن مر که در نیدرزاکسن واقع شده، خودرو وجود ندارد. کجای دنیا می توان چنین چیزی را تجربه کرد؟ یک حس خوب، این دست آورد تمدن بشری را دست کم در مرخصی پشت سر گذاشتن و فراموش کردن. امیدوارم که در آینده جزیره های بیشتری تردد خودرو را ممنوع کنند.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

اولین باری که این جا آمدم بچه بودم و بی درنگ شروع به جمع کردن صدف و شکار خرچنگ کردم. حتی امروز هم با خوشحالی آن روزها را به یاد می آورم.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

برای من در بهار. وقتی که همه چیز شروع به رشد می کند. آن وقت است که بیشتر پرنده‌ها را می توان دید. هم پرنده هایی که به سوی قطب شمال در پروازند و هم جوجه های پرنده‌ها را. کسی که گرما را دوست دارد، بازدید این منطقه در تابستان را بیشتر می پسندد. بیشتر گردشگران را هم در فصل تابستان می‌توان در این منطقه دید.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

مکان‌هایی وجود دارد با معماری منحصربه‌فرد تاریخی. در شلسویگ هولشتاین، جزیره‌های کوچکی که به‌هنگام مد سر از آب بیرون می‌آورند. ویزگی آن‌ها این است که با جذر تقریبا به کل زیر آب می‌روند. تنها قسمت فوقانی آن‌ها که انسان ها در آن ساکن‌اند از آب بیرون می‌ماند.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

در منطقه‌ی اطراف واتن مر غذاهای خوشمزه ای می توان یافت مثل فراورده های گوشتی که از "روبوست ریندر" تهیه می شوند یا پنیر زیستی (ارگانیک) تولیدی "باکنزهولتسر" نزدیک شهر هوزوم در اشلسویگ هولشتاین.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

از پارک ملی ی لواستون در آمریکا، اولین پارک ملی که در سال ۱۸۷۲ تاسیس شد.

هانس- اولریش روزنار

رییس دفتر سازمان حفاظت از محیط زیست در هوزوم است.

او سال‌هاست که در راه ماهی‌گیری پایدار، عبور کابل‌های برق کمتر و جلوگیری از گسترش استخراج نفت در واتن مر، پارک ملی و میراث طبیعی جهان فعالیت می‌کند.

 

واتن مر

۱۱۸ کیلومتر

برمن

۷۵ کیلومتر

لوبک

۶۸ کیلومتر

ویسمار

۱۴۰ کیلومتر

اشترالزوند

۱۲۶ کیلومتر

هامبورگ