۸ پرسش از

اشتفی بهرنت، مسوول میراث فرهنگی شهر اشترالزوند

من در ویسمار هستم. بازدید از چه چیزی را به نظر شما به هیچ عنوان نباید فراموش کنم؟

دیدار از میدان قدیمی. در این مکان شهرداری اشترالزوند با نمای معروفش و اثر تاریخی کلیسای نیکلاس با تزیینات گران بهایش را می توان دید. در نزدیکی میدان هم نمایشگاه میراث جهانی واقع شده که اطلاعات جالبی درباره ی این مکان‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو و همچنین دلایل پذیرش این آثار در این فهرست به بازدیدکنندگان می‌دهد. گردش در بندر را هم نباید فراموش کرد. جایی که قایق‌های ورزشی و بادبانی از جمله Gorch Fock I به چشم می‌خورند.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

بخش قدیمی شهر در محاصره‌ی آب است. این منظره را از برج ۸۰ متری کلیسای ماری به بهترین شکل می‌توان نظاره کرد. از این‌جا بهترین چشم‌انداز از هسته ی قرون وسطای شهر اشترالزوند نصیب گردشگر می‌شود. چشم‌اندازی که تا جزیره‌ی روگن و اگر هوا خوب باشد تا "هیدن زه" هم می‌رسد.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

صومعه‌ی "هایلیگر گایست"(روح‌القدس). این جا در فصل تابستان پر از گل‌های ختمی است و خانه‌های این منطقه که همه تحت حفاظت میراث فرهنگی هستند، کاملا بازسازی شده اند.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

وقتی بچه بودم در موزه ی دریایی "هافن اینزل" بودم که حتی تا امروز هم جزو موزه‌های آلمانی است که بیشترین بازدیدکننده را دارد. سال ۲۰۰۸ ادامه ی این موزه با نام ozeaneum افتتاح شد که به دلیل نمایشگاه‌های منحصر به فرد و معماری باشکوهش سال ۲۰۱۰ عنوان موزه ی برگزیدهی اروپا را نصیب خود کرد.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

در حقیقت اشترالزوند را این گونه می توان توصیف کرد: رفت و آمد و شلوغی در تابستان، آرامش در زمستان. هرکس که آفتاب، سفر با قایق بادبانی و آفتاب را دوست دارد، در فصل تابستان باید اشترالزوند را تجربه کند. در زمستان همه چیز این جا آرام است. در اوج فراغت بازدید کننده می‌تواند موزه‌ها صومعه‌ها و کلیساها را ببیند و برای نوشیدن یک قهوه گوشه ای بنشیند. من خودم روزهای نه سرد و نه گرم پاییز را می‌پسندم. تا نیمه‌های اکتبر هوا آنقدر خوب هست که بتوان بیرون نشست.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

در کلیسای ماری و نیکلاس می توان ارگ‌های بی نظیری را دید که پس از مرمت هم طنین بی‌نظیری دارند.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

"بیسمارک هرینگ" مخصوص اشترالزوند. اسم این غذا را بر اساس نام صدر اعظم رایش، اوتو فن بیسمارک در سال ۱۸۷۱ این‌گونه گذاشته اند. این غذا با یک نوع ماهی دریای بالتیک درست می‌شود که در سس شیرین – ترش آمیخته با ادویه خوابانده شده که آن را در بهترین حالت باید با نانی خورد که در شهرما به فیش‌بروت (نان ماهی) معروف است.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

نپال و پایتختش که جزو میراث جهانی است و کوه اورست.

اشتفی بهرنت

در شهری که بیشترین آثار ثبت شده در فهرست یونسکو را دارد به دنیا آمده است، در برلین.

او از سال ۲۰۰۳ مسئول میراث فرهنگی شهر اشترالزوند است. او همچنین به عنوان مدیر آثار تاریخی ثبت شده در یونسکو مسئولیت روابط بین‌المللی از جمله خواهر خواندگی اشترالزوند با دیگر شهرها را برعهده دارد.

 

واتن مر

۱۱۸ کیلومتر

برمن

۷۵ کیلومتر

لوبک

۶۸ کیلومتر

ویسمار

۱۴۰ کیلومتر

اشترالزوند

۱۲۶ کیلومتر

هامبورگ