۸ پرسش از

لودیا اشتروک کارشناس مردم‌شناسی و همکار گروه سرپرستی موزه اشپایشراشتات

من در هامبورگ هستم. بازدید از چه مکانی را به نظر شما به هیچ عنوان نباید فراموش کنم؟

نزدیکی به آب، پل‌های بی‌شمار و ساختمان‌های نماآجری باعظمت، همه بازدیدکننده را به گشت و گذار در فضایی خاص در اشپایشراشتات فرامی‌خوانند. بازدید از موزه اشپایشراشتات هم ارزشمند است: در این موزه می‌توان از پیشینه بی‌مانند این مجموعه انبارها باخبر شد. دیگر موزه‌ها مانند انبارهای فرش، قهوه یا نمایشگاه‌ها و کافه‌ها هم این گشت و گذار را در مسیر محله کونتورهاوس با شیله‌هاوس مشهورش، به تجربه‌ای بی‌نظیر بدل می‌کنند.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

شاید این ویژگی جزیره‌مانندی این منطقه است که باعث شده رفتار آدم‌ها دوستانه‌تر باشد. این‌جا محل کار و پس از کار در هم تنیده‌اند. راه‌های بین بخش مرکزی شهر و اشپایشراشتات و شهر بندری و تضاد بین کهن و مدرن، شگفت‌انگیز است. آرامش ناب را با یک تور بندر تجربه می‌کنید.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

در یک روز گرم می‌توان در اشپایشراشتات در زَندتورکوای‌هوف توقف کرد؛ دید زیبایی از قدیمی‌ترین بخش اشپایشراشتات به سوی بخش دوم و سوم مجموعه انبارها. در محله‌ی کونتورهاوس هوف‌ (محوطه‌ای حیاط‌مانند) های دیگر را هم می‌توان یافت. در حیاط داخلی اشپرینکن‌هوف می‌توان رستوران هم پیدا کرد. اشپرینکن‌هوف پلکان‌های دیدنی هم دارد.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

قایق‌هایی که در امتداد ساختمان‌ها در اشپایشراشتات بر روی آب گذر می‌کنند یا جذر و مدی که به طور منظم آب رودخانه البه را در کانال‌ها و آبراه‌ها بالا و پایین می‌برد، من را بیش از همه تحت تاثیر قرار دادند. بسته به این که سطح آب کجاست فضا هم حال و هوای دیگری می‌گیرد. برای یک لحظه‌ی خیلی کوتاه حتی آب به حالت سکون در می‌آید و پس از آن دوباره تغییر از سر گرفته می‌شود.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

آخرهفته‌ها موزه اشپایشراشتات یک تور اشپایشراشتات بعلاوه بازدید از موزه ارائه می‌کند. در این برنامه‌ها دانستنی‌های جالب تصویر کلی و خوبی در مورد این آثار به بازدیدکننده می‌دهند. پس از آن می‌توان یک قهوه نوشید و سپس به کشف پیرامون ادامه داد.

از چه چیز دیگری در این مکان باید دیدن کرد؟

اگر هوا خوب باشد، توصیه می‌شود بازدیدکننده از الستر و البه غافل نشود. گذر از تونل قدیمی البه شما را به آن سوی البه می‌رساند. از اینجا می‌توان از برج یکی از کلیساها بالا رفت. از کلیسای سنت میشل می‌توان دید خوبی به آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی داشت. می‌توان در ویلهلمزبورگ از سازه‌ی پناهگاهی که روی زمین ساخته شده هم دیدن کرد. از آن مکان می‌توان منظره‌ی بی‌نظیری از بندر را به نظاره نشست. گشت و گذاری در محله‌ی بلانکن‌زه تجربه‌ی بی‌نظیری است با مشاهده مناظری بی‌مانند از رودخانه البه.

بازدید از میراث فرهنگی جهان باعث می‌شود اشتهای آدم برای خوردن غذایی خوشمزه باز شود. توصیه‌ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منطقه دارید؟

سوپی به نام آل‌زوپه هامبورگ یا پَن فیش با سیب‌زمینی در قطعات درشت و تا قسمتی سرخ‌شده. به این مجموعه باید آلسترواسر را که یک نوع ابجوی همراه با لیموست هم اضافه کرد. برای گرسنگی‌های کوچک در هر قنادی و نانوایی می‌توان نان‌های کوچکی را که فرانس‌بروتشن نام دارند تهیه کرد که ترکیبی هستند از آرد و شکر و دارچین. قرار بوده که این نان شیرینی‌مانند هنگامی که سربازان ناپلئون هامبورگ را فتح کردند برای آنها جای نان کورسان فرانسوی را بگیرد.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

هر اثری که به عنوان میراث جهانی از آن نام برده می‌شود، جذابیت‌های ویژه‌ی خود را دارد و انتخاب یک اثر از میان تمام آثار کار آسانی نیست. دوست دارم یک‌بار از سه‌را دِ تِرامونتانا در جزیره مایورکا دیدن کنم. دوست دارم مناظر نخستین کشتزارهای قهوه در جنوب شرقی کوبا را هم ببینم.

لودیا اشتروک

در هامبورگ به دنیا آمده است. سال ۱۹۹۹ دانشجو بود که به موزه‌ی اشپیشراشتات آمد و از آن زمان تا کنون برنامه‌ریزی بازدیدهای زیادی از این موزه را بر عهده داشته است. افزون بر این موزه‌ی اشپایشراشتات موضوع پایان‌نامه‌ی دوره‌ی فوق لیسانس اوست.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون با گروهی که سرپرستی موزه‌ی اشپیشراشتات را به عهده دارد، همکاری می‌کند و هماهنگی بازدیدها از این میراث جهانی را بر عهده دارد.

 

واتن مر

۱۱۸ کیلومتر

برمن

۷۵ کیلومتر

لوبک

۶۸ کیلومتر

ویسمار

۱۴۰ کیلومتر

اشترالزوند

۱۲۶ کیلومتر

هامبورگ